Akumulatory wstęp

Chciałbym dzisiaj opowiedzieć kilka słów o akumulatorach do waszych rowerów elektrycznych. Najpopularniejsze technologie w obecnej chwili to:
- li-ion
- li-po
- żelowe.

li-ion to technologia lekka i wydajna oraz dość bezpieczna. Akumulatory na markowych ogniwach sony, panasonic, sanyo, samsung, lg, posiadają zazwyczaj wewnętrzne zabezpieczenia termiczne zabezpieczające przed wybuchem w trakcie zwarcia. Akumulatory w obudowach 18650 dość cieżko zgnieść, czy przebić, dlatego są dobrym wyborem do waszego ebajka. Istotną rolę gra tutaj również wydajność prądowa ogniw. Markowe ogniwa zazwyczaj mają prądy rzędu 2C i takie polecam stosować do budowy baterii.

- technologia li-po nie jest tak bezpieczna, zdarza się, ze akumulatory te puchną w czasie użytkowania, są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, a z racji ogromnej wydajności prądowe, są w stanie w bardzo krótkim czasie oddać ogromną energię, więc w przypadku zwarcia nieżadko może nastąpić wybuch, także te akumulatory są zalecane wyłącznie do bardzo wysilonych konstrukcji o dużej mocy i trzeba je używać z rozsądkiem.

- technologia żelowa zostaje powoli wycofywana z ebajków, nie sprawdza się z powodu bardzo niskiej wydajności prądowej. Żelowe akumulatory lubią prądy max do 0,5C swojej pojemności, większy ciągły prąd prowadzi do szybkiej utraty pojemności, dodatkowo ładowanie ich w szeregu bez konstroli napięcia każdego akumulatora powoduje, że rozjeżdżają się w czasie i jeden akumulator jest przeładowywany, drugi niedoładowany i szybko stają się bezużyteczne.