Silniki rodzaje i dobór mocy

W obecnej chwili mamy 3 najczęściej spotykane technologie:

- Napęd middrive montowany przy korbie - systemy BAFANG i BOSCH. Niestety tymi napędami się nie zajmuję. Z plusów można wykorzystać napęd łańcuchowy i regulować moment obrotowy za pomocą przerzutek. Z minusów obciążają mocno łańcuch, szczególnie, gdy są to zestawy mocne stosowane w rowerach terenowych, dlatego nie zajmuję się nimi. Trzeba dbać o smarowanie łańcucha aby się nie wyciągał. Nie wiem, czy nie są również zsynchronizowane z zębatką napędzającą pedały, ale nie chcę nikogo wprowadzać w błąd, dlatego proszę zweryfikować tą informację i napisac w komentarzach.

(zdjęcie nie jest mojego autorstwa, pochodzi z serwisu google) 
 

- Napęd bezpośredni w piaście - rozwiązanie najbardiej trwałe, najmniej problematyczne i niezależne od napędu łańcuchowego. Gdy cokolwiek się stanie z łańcuchem można wrócić na samym silniku.

 

Tutaj są 3 technologie:

- DC czyli szczotkowe najgorsze, tanie i nietrwałe, tymi silnikami się nie zajmuję, miałem kiedys i nie polecam...
 

- BLDC czyli bezszczotkowe - te polecam i stosuję we wszystkich rowerach!

Silniki BLDC dzielą się na:
- przekładniowe i bezprzekładniowe
 

- hallotronowe i bezhallotronowe.
 

W rowerach do wspomagania często odgrywa duże znaczenie niska waga, dlatego silniki BLDC przekładniowe są lepsze (ok 3,5kg) natomiast ze względu na przekładnię planetarną (wykonaną z twardego plastiku) nie są niezniszczalne, aczkolwiek przekładnia jest zazwyczaj dostępna w cenie 70-140zł za komplet 3 trybów. Na oryginalnej przekładni wytrzymują ok. 20 tys km. Ciężko stwierdzić jakiej jakości są dostępne na rynku zamienniki. Ja osobiście jeszcze przekładni nie wykończyłem. Silniki przekładniowe (nie wszystkie) mają również sprzęgło jednokierunkowe które powoduje brak oporu w kierunku jazdy, czyli odłącza wirnik razem z magnesami i po skończeniu się prądu pkonujemy opór samych łożysk. Ich moc ciągła to ok. 250W. do 500W mocy można je podkręcić, natomiast trzeba mieć podstawową wiedzę z prawa ohma, aby policzyć ile maksymalnie może dać mocy sterownik (napięcie*natężenie). Dobrej jakości są silniki TRANZX Dostępne okazjonalnie do nabycia u mnie.



W rowerach o większych mocach warto zastosować silnik bezprzekładniowy który nie ma przekładni oraz większa baterię. Napęd ten potrzebuje więcej prądu na rozruch z powodu braku przekładni, generuje opór po skończeniu się prądu, ale odwdzięczy się bardzo niskim kosztem eksploatacji. Co 30tys. km wystarczy wymienić łożyska (ok 30zł kpl.). Na zamówienie przygotowuję specjalnie przerobione silniki BIONX do bardziej wysilonych konstrukcji wraz z zabezpieczeniem termicznym, przygotowane do współpracy z zewnętrznym sterownikiem.

Oprócz tego silniki są hallotronowe (czujnikowe) lub bezhallotronowe (bezczujnikowe). Czujniki odpowiadają za kontrolę położenia obracających się ze stojanem magnesów względem nieruchomego wirnika (w silnikach BLDC) niwelując efekt szarpania przy ruszaniu i pomagają precyzyjnemu nadaniu kierunku pracy silnika. Z silnikiem bezhallotronowym ciężko ruszyć bez pedałowania. Przy prędkości 15km/h nie ma znaczenia, który silnik wybierzemy, więc do wspomagania spokojnie można kupić bezhallotronowy.